[Sugestie] Sabii Reborn la Capitan

Moderators: Game Developer, Game Master, Super Game Master

Post Reply
crazyfeel

10 Apr 2020, 01:07

Nume în joc: Andytsu

Sugestia ta:
Poveste e putin mai lunga, am auzit multe pareri referitor la acest sistem, probabil singurul de pe acest server care este absolut inutil si e pacat la cat de frumos sunt lucrate sitemele acestui server. Urmeaza putina matematica !

10 * Sabia Infinitului = 1 MD
Sabia infinitului = 18kkk
=> 10 * 18kkk = 180kkk In conditiile in care un MD e 65-70kkk deci aprox multiply-er = x2.7

10 * Sabia Eroului = 3 MD
Sabia Eroului = 65kkk -> pret influentat de cea mai grea misiune de la battlepass
=> 10 * 65kkk = 650kkk In conditiile in care 3 MD e 180-210kkk deci aprox multiply-er = x3.2

10 * Sabia Amurgului = 5 MD
Sabia Amurgului = 38kkk
=> 10 * 38kkk = 380kkk In conditiile in care 5 MD e 325-350kkk deci aprox multiply-er = x1.2

Mentionez ca aceste preturi sunt cele gasite de mine pe shop azi, 09.04.2020 ora 23:30.
Consider acest sistem un mod bun de a manipula piata sabiilor de reborn, astfel incat acel multiply-er sa fie in piata normala undeva la 1.2 maxim si sa se negocieze intre playeri, scopul fiind acela de a scadea sub 1. Asa as vedea eu o piata sanatoasa!
Nu pot spune eu ca am o solutie dar am o propunere. Poate mai sunt persoane cu propuneri !

PROPUNEREA MEA: In loc de 10 sabii sa se ceara doar 5 ! Matematic vorbind rezultatele vor adapata piata. Merita testat din punctul meu de vedere.
Efectele:
1. Sabia Infinitului Scade, fiind cea mai neinsemnata si cea mai farmata >> In jur de 13kkk
2. Sabia Eroului se va normaliza odata cu terminarea battlepass-ului >> In jur de 40kkk
3. Sabia Amurgului se va scumpi deoarece este cea mai rara si e normal sa fie cea mai scumpa >> In jur de 65kkk

Consideri sugestia vitală pentru îmbunătăţirea gameplay-ului?: DA !

Iei în calcul posibile ajustări din partea celorlalţi asupra sugestiei tale?: Cu siguranta !
Image
InkyzBalli

10 Apr 2020, 01:50

PRO cu toate ce ai zis tu.
Jotaro
Administrator
Administrator

10 Apr 2020, 02:49

Sabiile sunt facute pentru REBORN, nu pentru a face MD cu ele. Acestea au fost puse la Capitan pentru a putea face MD-uri din ele deoarece la un moment dat acestea erau foarte multe si nu isi aveau nici o alta intrebuintare inafara de reborn, exact la fel ca si acum.
Nu a spus nimeni ca trebuie ca pretul pentru 10x sabii necesare la crafta 1 MD trebuie sa fie direct proportional cu pretul acelui MD.
Sabiile de reborn au ajuns asa scumpe deoarece se baga aproape in fiecare luna la o misiune pentru Battlepass. Inainte ca noi sa incepem sa le folosim pentru a crafta MD sau sa facem misiuni pentru Battlepass cu ele, acestea erau existente pe server intr-un numar imens si aveau preturile urmatoare: 5kkk sabia infinitului/eroului si 20kkk maxim sabia amurgului.
crazyfeel

10 Apr 2020, 03:22

Jotaro wrote:
10 Apr 2020, 02:49
Sabiile sunt facute pentru REBORN, nu pentru a face MD cu ele. Acestea au fost puse la Capitan pentru a putea face MD-uri din ele deoarece la un moment dat acestea erau foarte multe si nu isi aveau nici o alta intrebuintare inafara de reborn, exact la fel ca si acum.
Nu a spus nimeni ca trebuie ca pretul pentru 10x sabii necesare la crafta 1 MD trebuie sa fie direct proportional cu pretul acelui MD.
Sabiile de reborn au ajuns asa scumpe deoarece se baga aproape in fiecare luna la o misiune pentru Battlepass. Inainte ca noi sa incepem sa le folosim pentru a crafta MD sau sa facem misiuni pentru Battlepass cu ele, acestea erau existente pe server intr-un numar imens si aveau preturile urmatoare: 5kkk sabia infinitului/eroului si 20kkk maxim sabia amurgului.
Iti inteleg punctul de vedere , dar exact cum am inceput post-ul , repet , pentru cat de frumos sunt facute toate sistemele serverului , e pacat de acest sistem implementat si total inutil pentru noi , jucatorii. Nu vreau sa cred ca e doar un prilej de misiune grea pt battlepass ! Eu doar mi'am rupt putin timp sa fac un post , poate ajuta la ceva , poate am gresit eu pe undeva ,nu stiu, dar eu asa vad lucrurile , din perspectiva mea de jucator normal :)
Image
Jotaro
Administrator
Administrator

10 Apr 2020, 04:34

Pretul la aceste iteme este volatil si tot timpul o sa coste mai mult sabiile respective decat md-urile pe care poti sa produci din ele. Daca o sa poti face mai multe md-uri preturile sabiilor o sa creasca si tot nu o sa ajungi la preturi direct proportionale decat in prima sau a doua zi dupa adaugarea modificarii. Suntem deschisi sugestiilor dar aduc argumentari pentru a explica jucatorilor de ce nu putem sa facem un anumit lucru in loc sa zicem doar "nu o sa facem asta"
crazyfeel

10 Apr 2020, 10:45

Jotaro wrote:
10 Apr 2020, 04:34
Pretul la aceste iteme este volatil si tot timpul o sa coste mai mult sabiile respective decat md-urile pe care poti sa produci din ele. Daca o sa poti face mai multe md-uri preturile sabiilor o sa creasca si tot nu o sa ajungi la preturi direct proportionale decat in prima sau a doua zi dupa adaugarea modificarii. Suntem deschisi sugestiilor dar aduc argumentari pentru a explica jucatorilor de ce nu putem sa facem un anumit lucru in loc sa zicem doar "nu o sa facem asta"
Este posibil sa ai dreptate dar starea actuala este extrem de exagerata cand vine vorba de rata de schimb sabii/MD. Exista un 0 absolut motive sa folosesti aceasta functie . Poate vor fi mai scumpe decat am calculat eu dar nu cu mult , si facand un negot cinstit poate am da o sansa sistemului. Consider ca merita incercat acest lucru incepand cu reducerea la 7 din 10 si urmarita ulterior piata.
Image
piciu

10 Apr 2020, 12:19

Nu are rost, poate sa puna si 1 sabie pentru 1 md si pretul tot o sa creasca la sabii, preturile scad si cresc in functie de cate chestii iti trebuie, daca iti cere putine iteme preturile sunt mai mari, daca iti cere multe iteme preturile sunt mai mici
Exemplu:
100kkk = 10 sabii sa faci 1 Md
daca ar baga 1 sabie sa faci 1 Md tot 100kkk o sa te coste, ca doar nu o sa fie prost ala sa-ti vanda ca inainte la 10kkk bucata...parerea mea. :)
crazyfeel

10 Apr 2020, 12:57

piciu wrote:
10 Apr 2020, 12:19
Nu are rost, poate sa puna si 1 sabie pentru 1 md si pretul tot o sa creasca la sabii, preturile scad si cresc in functie de cate chestii iti trebuie, daca iti cere putine iteme preturile sunt mai mari, daca iti cere multe iteme preturile sunt mai mici
Exemplu:
100kkk = 10 sabii sa faci 1 Md
daca ar baga 1 sabie sa faci 1 Md tot 100kkk o sa te coste, ca doar nu o sa fie prost ala sa-ti vanda ca inainte la 10kkk bucata...parerea mea. :)
Nu stiu ce studii economice ai tu dar n'are pic de logica ce ai spus. "DACA ITI CERE MAI MULTE ITEME PRETURILE SUNT MAI MICI" Ce?! Arc Otelit +0 costa 500kk pt ca cerinta era mica. Odata cu BP cerinta a crescut iar pretul a explodat. Si e doar un exemplu. Itemele nu sunt nelimitate iar cand cererea creste , evident creste si pretul !

Dar nu despre asta e vorba oricum !! Nu exista cerere deloc pentru sabii in vederea craftarii MDurilor din niciun punct de vedere din cauza ratei aberante de schimb :(
Image
Post Reply